Küba Turistik Vize

Küba’ya turist olarak gitmeyi düşünüyorsanız gitmeden önce mutlaka Küba tarihini, Fidel’i, Che’yi ve hatta Camilo’yu araştırmakta fayda olacaktır. Bu şekilde şehir size çok daha fazla şey ifade edecek, Küba hayalinizi gerçekleştirmek için sabırsızlanacaksınız. Kısaca Küba’dan bahsetmek gerekirse; Küba’da günümüz teknoloji dünyasından çok farklı bir yaşam bulunmaktadır. Örneğin internet kısıtlı olarak kullanılır. Sınırsız internet kullanımı gibi bir kavram istisnai durumlar haricinde yoktur. Küba kültür olarak Afrika ve İspanyol kültürünün etkisi altındadır. Türkiye’den Küba’ya gerçekleştirilen turistik seyahatlerin bir çoğu balayı veya kısa süreli kültür gezileri olarak tercih edilmektedir.

Küba’yı bir çok ülkeden ayıran en önemli özellik farklı ırklardan bir çok insan bulunmasına rağmen insanlara renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olarak bilinmektedir. Küba UNESCO araştırmasına göre dünyada en çok görülmek istenen ülke olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkede iki farklı para birimi kullanılır. Bunlardan biri turistler için uygulanan Convertible Peso (CUC), diğeri yerel halk tarafından kullanılan Peso(CUP)’tur. Convertible Peso yerel para birimine göre hayli yüksek bir değere sahiptir. Para birimlerindeki bu belirgin farkın sebebi ise ülkenin turizmden gelir elde etme çabasıdır.

Bir diğer önemli konu ise yasal ambargo nedeniyle Amerika Birleşik Devleti bankalarına ait banka kartların Küba’da kullanılamamasıdır. Küba’da banka bulunmamaktadır.

Küba halkı barınma, sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden ücretsiz faydalanır. Kübalılar çok iyi koşullarda ve ücretsiz sağlık hizmeti almaktadır. Devrim döneminden bu yana uygulanan karne uygulamasıyla devlet halkına her ay belli miktarda pirinç, süt, et, tuz, un, yumurta gibi temel besinleri ücretsiz olarak vermektedir.

Küba’ya turist olarak gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Küba vizesi alması gerekmektedir. Küba turistik vize türü, pasaportunuza işlenen bir vize değildir. Bu vize başvuru sonucunuzun olumlu olması durumunda size bir seyahat kartı olarak verilecektir. Ülkeye giriş ve çıkışlar verilecek olan bu seyahat kartı ile yapılmaktadır.

Küba turistik vizesi için gerekli evraklar

1. Pasaport
Pasaport veriliş tarihi 10 yıldan eski olmamalıdır. Pasaport fotokopiniz evrakların arasına eklenmelidir ayrıca pasaportun yırtılmış ve yıpranmış sayfası bulunmaması gerekmektedir. Aşağıdaki belgeler duruma göre ek evrak olarak talep edilmektedir ve başvuru esnasında bulundurulmasında fayda vardır:

2. Biyometrik Fotoğraf
Küba Turistik Vize başvurusu için istenilen Biyometrik Fotoğrafın standartları; Küba Turistik Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın 6 aydan daha eski olmaması gereklidir. Fotoğraf, 45 mm genişlik ve 60 mm yüksekliğe sahip olmalı ve beyaz arka fonda çekilmelidir. 1 adet biyometrik fotoğraf bu standartlara uyularak hazırlanmalıdır.

3. Küba Vize Başvuru Formu
Form eksiksiz ve okunaklı bir biçimde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış Küba vize başvuru formu evraklar arasına eklemelidir.

4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
Küba Turistik Vize başvurusu için başvuru yapacak kişilerin nüfus cüzdanı fotokopilerini de evraklar arasına eklemesi gerekmektedir.

5. Otel ve Uçak Bileti Rezervasyonu
Küba seyahatinizde planladığınız tarihler için isminize düzenlenmiş otel rezervasyonu gerekmektedir.

6. Seyahat Sağlık Sigortası
Küba yolculuğunuzu ve kalacağınız tüm süreyi kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırmalısınız. Seyahatinizin başlayacağı günden 1 gün önce başlayan ve seyahat bitiş tarihinizden 1 gün sonra biten seyahat sigortasının başvurunuzun olumlu sonuçlanmasında etkili olduğu unutulmamalıdır.