Küba Hakkında

Küba’yı görmeyi isteyen herkes için bir Küba rehberi hazırladık. Küba’da hayat, hava durumu, para birimi, gidilecek yerler, Küba ucuz uçak bileti ve Küba’yle ilgili diğer tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Küba Cumhuriyeti Karayiplerde bir ada ülkesidir. Küba, Isla de la Juventud ve birçok takımadaların yanı sıra, başlıca Küba adasından oluşur. Havana, Küba’nın en büyük şehri ve ülkenin başkentidir. Santiago de Cuba iseikinci en büyük şehirdir. Küba’nın kuzeyinde Birleşik Devletler (150 km uzaklıkta), batısında Meksika, Bahamalar, güneyinde Cayman Adaları ve Jamaika, ve güneydoğusunda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti uzanmaktadır.

Küba’ya turist olarak gitmeyi düşünüyorsanız gitmeden önce mutlaka Küba tarihini, Fidel’i, Che’yi ve hatta Camilo’yu araştırmakta fayda olacaktır. Bu şekilde şehir size çok daha fazla şey ifade edecek, Küba hayalinizi gerçekleştirmek için sabırsızlanacaksınız. Kısaca Küba’dan bahsetmek gerekirse; Küba’da günümüz teknoloji dünyasından çok farklı bir yaşam bulunmaktadır. Örneğin internet kısıtlı olarak kullanılır. Sınırsız internet kullanımı gibi bir kavram istisnai durumlar haricinde yoktur. Küba kültür olarak Afrika ve İspanyol kültürünün etkisi altındadır. Türkiye’den Küba’ya gerçekleştirilen turistik seyahatlerin bir çoğu balayı veya kısa süreli kültür gezileri olarak tercih edilmektedir.

Küba’yı bir çok ülkeden ayıran en önemli özellik farklı ırklardan bir çok insan bulunmasına rağmen insanlara renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke olarak bilinmektedir. Küba UNESCO araştırmasına göre dünyada en çok görülmek istenen ülke olarak kayıtlara geçmiştir. Ülkede iki farklı para birimi kullanılır. Bunlardan biri turistler için uygulanan Convertible Peso (CUC), diğeri yerel halk tarafından kullanılan Peso(CUP)’tur. Convertible Peso yerel para birimine göre hayli yüksek bir değere sahiptir. Para birimlerindeki bu belirgin farkın sebebi ise ülkenin turizmden gelir elde etme çabasıdır. 

Bir diğer önemli konu ise yasal ambargo nedeniyle Amerika Birleşik Devleti bankalarına ait banka kartların Küba’da kullanılamamasıdır. Küba’da banka bulunmamaktadır.

Küba halkı barınma, sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden ücretsiz faydalanır. Kübalılar çok iyi koşullarda ve ücretsiz sağlık hizmeti almaktadır. Devrim döneminden bu yana uygulanan karne uygulamasıyla devlet halkına her ay belli miktarda pirinç, süt, et, tuz, un, yumurta gibi temel besinleri ücretsiz olarak vermektedir.